Galeria BWA I Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.
zapraszają na wystawe Anna Bujak Afekt.
ANNA BUJAK ur. w 1979. W latach 2007 – 2011 studia na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W 2011 dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Christosa Mandziosa, aneks z rysunku u prof. Przemysława Pintala. Od 2012 doktorantka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem, mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Afekt jest moim nowym projektem realizowanym na wystawę w gorzowskiej Galerii BWA. Są to w większości obiekty rzeźbiarskie oraz rysunki (2013/2014) przygotowane z myślą o tym konkretnym pokazie.
Istotną dla mnie praktyką artystyczną jest przesuwanie znaczeń poprzez zestawienie ze sobą dwóch rzeczywistości. Uproszczone formy zwierząt wykonane ze stali, z charakterystycznym momentem przełomu (nacięcie w miejscu połączeń - stawów, mające wartość naturalnego pęknięcia), zdążają w stronę wyabstrahowanego modelu figury zwierzęcej, natomiast elementy uzupełniające, niejako dodane na końcu, są zdecydowanie określone (elementy odlane z żeliwa, brązu, aluminium itp.). To działanie na granicy figuracji i abstrakcji pozwala na wydobycie pełni znaczeń. Forma zwierzęcia zostaje zdematerializowana i sprowadzona do znaku, ujawniona zostaje natomiast, ważna dla mnie akcja. To, co dominuje w moich pracach to zderzenie geometryzującej zdążającej w stronę abstrakcji formy z elementami organicznymi, przedstawiającymi. Jest to zestawienie geometrii z płynną organiką.
Afekt to projekt, który w swoim zamierzeniu ma na celu uchwycenie krótkotrwałych emocji, które z natury swej niedookreślone bo chwilowe i rzadko pozwalają nam – patrzącym - na dokładne zbadanie. Tytuł wystawy zakłada, że mowa będzie o ekspresji emocji. Są to jednak, należy to podkreślić - „afekty” wyjątkowe, ponieważ wspólne człowiekowi i zwierzęciu. To, co starałam się uzyskać, to efekt „stop klatki” w chwilach najmniej dla bohaterów zdarzeń pożądanych. Zatem będą to sytuacje traumatyczne, destrukcyjne, ale pojawi się również wątek eksplorujący znaczenie słowa afekt jako przeżycia pozytywnego, związanego z czułością, uczuciem, wzajemnym oswajaniem. Eksponowane obiekty „zatrzymane w afekcie” mają za zadanie budzić silne emocje, stąd ich agresywność i bezkompromisowość.